Ana Sayfa » Genel » Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri – Forte

Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri – Forte

13 Mart, Salı / 20.30
Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu
Grimm Kardeşler’in “Kurbağa Prens” masalından esinlenerek yazılmış post apokaliptik romantik komedi. Tiyatroda steampunk*.
3. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya çöküşün eşiğindedir. 2040 yılına gelinceye dek ulaşılan üstün teknoloji 18. yüzyıldaki seviyesine geri dönmüştür. Ortalık durulduktan sonra toplanan dünyanın tüm ülkeleri bir anlaşmaya varıp ortak bir deklarasyona imza atarlar: Silah kullanmak, üretmek, satmak yasaklanacaktır. Hükümetler önceleri bu karara bağlı kalırlar ancak daha sonra bilinen silahlara hiç benzemeyen silahlar gizlice üretilmeye başlanır. Nüfusun artık olmadığı yerlerde kurulu laboratuarlarda gizli deneyler, araştırmalar yapılmaktadır.
Oyun bu laboratuarların birinde, Kentucky kentinin yıkık dökük bir bölgesinde geçmektedir. Araştırmacı Rockwell Wise insanları aşık olmaktan koruyacak bir aşk aşısının dünyadaki bütün problemleri çözeceğine inanmaktadır.
Eski sevgilisi, ilaç geliştirme uzmanı Grace Wright ise romantizme aç olduğunu düşündüğü gezegeni gençleştirmek için bir aşk iksiri yaratmak peşindedir. Grace, laboratuarın zor zamanlarında Rockwell’in geliştirme takımına liderlik yapması için işe alındığında, geçmişleri her ikisinin de yakasını bırakmaz. Kendilerini ‘aşk ve ilaçlar’ hakkında tartışmaların ve beklenmedik ‘yan etkilerin’ ortasında bulurlar.
“Aşk, İlaçlar ve Yan Etkileri” Ağustos 2012’de San Francisco’da Werx Sahnesi’nde Dünya Prömiyeri’ni yapmış ve büyük başarı kazanmıştır. Oyun Türkiye’de ilk kez sahnelenmektedir ve oyunun atmosferi ve tasarımı bugüne kadar tiyatro sahnelerinde uygulanmamış bir yaklaşımla, “steampunk*” tarzında gerçekleştirilmiştir.
* Steampunk: Buharlı makinelerin, mekanik sanayinin hakim olduğu, bakır kaplamaların, vidaların ve çarkların bolca göründüğü atmosferiyle bilimkurgunun alt türü.
Ümit ERGÜN